Pioneers in the industry, we offer departmental shop rack, departmental store wall rack, departmental store wall display rack, departmental store racks, modern market display racks and end display rack from India.
₹ 4600 / Piece Get Latest Price
| Rack Type | Free Standing Unit |
| Height (In Feet) | 7 Feet |
| Material | Mild Steel (MS) |
| Height | 7 ft (2100 mm) |
| Length | 3 ft (900 mm) |
| Usage/Application | Departmental Stores |
| Number of Shelves | 6 |
| Load Capacity per Shelf | Upto 80 kg |
| Weight Tolerance Capacity | 100 Kg |
| Base Shelf Depth | 18 in (450 mm) |
| Shelf Material | MS (Mild Steel) |
| Country of Origin | Made in India |
Brand Name: ERA Display Solution
Product Category: Retail / Supermarket / Garments Display Racks
Application: Supermarkets, retail stores, boutiques, showrooms, warehouses
Material
High-quality mild steel / stainless steel
Heavy-duty construction for long-term use
wall rack 7x3 with 06 shelf add on unit
shelf size 18' 15'15'12'12'12"
Finish
Powder-coated
Design
Modern, space-saving, and modular design
Adjustable shelves or hanging bars (as applicable)
Smooth edges for safety and easy handling
Size
Standard sizes available
Custom dimensions as per client requirement
Load Capacity
80 to 90 kg per shelf
Color Options
Black, white, grey, ivory
Custom colors available on request
Installation
Easy to assemble and dismantle
Low maintenance
Mobility (Optional)
Usage
Ideal for organized and attractive product display
Enhances visibility and improves store layout efficiency
₹ 6700 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Departmental Store |
| Rack Type | Wall Mounted |
| No. Of Shelves | 6 Shelves |
| Height (In Feet) | 7 Feet |
| Weight Tolerance Capacity | 250 Kg |
| Brand | Era |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 5410 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Departmental Stores |
| Rack Type | Wall Mounted |
| No. Of Shelves | 6 Shelves |
| Height (In Feet) | 9 Feet |
| Weight Tolerance Capacity | 100 Kg |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Brand | Era |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 5600 / Piece Get Latest Price
| Height (In Feet) | 7 Feet |
| Material | Mild Steel |
| No. Of Shelves | 6 Shelves |
| Usage/Application | Departmental Stores |
| Rack Type | Wall Mounted |
| Weight Tolerance Capacity | 100 Kg |
| Dimensions (L x W x H) | 7x3 |
| Load Capacity Per Shelf | 100kg per shelf |
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Rack Type | End Unit |
| No. Of Shelves | 4 Shelves |
| Height | 5 ft (1500 mm) |
| Material | Mild Steel |
| Height (In Feet) | 5 Feet |
| Length | 3 ft (900 mm) |
| Usage/Application | Supermarket |
| Number of Shelves | 4 |
| Load Capacity per Shelf | Upto 80 kg |
| Weight Tolerance Capacity | 250 Kg |
| Base Shelf Depth | 18 in (450 mm) |
| Shelf Material | MS (Mild Steel) |
| Back Panel Type | Plain Back Panel |
| Finish | Powder Coated |
| Brand | ERA |
Minimum order quantity: 15 Piece
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| No. Of Shelves | 5 Shelves |
| Rack Type | Free Standing Unit |
| Material | Mild Steel |
| Height (In Feet) | 6 Feet |
| Height | 6 ft (1800 mm) |
| Length | 3 ft (900 mm) |
| Usage/Application | Supermarket |
| Number of Shelves | 5 |
| Load Capacity per Shelf | Upto 80 kg |
| Weight Tolerance Capacity | 100 Kg |
| Base Shelf Depth | 18 in (450 mm) |
| Shelf Material | MS (Mild Steel) |
| Back Panel Type | Plain Back Panel |
| Brand | Era |
| Finish | Powder Coated |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Height (In Feet) | 7 Feet |
| Usage/Application | Departmental Stores |
| No. Of Shelves | 6 Shelves |
| Weight Tolerance Capacity | 250 Kg |
Humera (CEO)
Era Display Solution
Ground Floor, B-10, Sector-8, Noida - 201301, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India