Pioneers in the industry, we offer kirana store display rack, ms kirana store display rack, modular kirana store display racks, kirana store display, kirana store rack and kirana store display shelving racks from India.
₹ 4350 / Unit Get Latest Price
| Rack Type | Movable Unit |
| Height (In Feet) | 7 Feet |
| Length | 3 ft (900 mm) |
| Usage/Application | kirana |
| Number of Shelves | 6 |
| Load Capacity per Shelf | Upto 80 kg |
| Base Shelf Depth | 18 in (450 mm) |
| Weight Tolerance Capacity | 100 Kg |
| Shelf Depth | 450 mm (18 in) |
| Shelf Material | MS (Mild Steel) |
| Back Panel Type | Plain Back Panel |
| Material | Mild Steel |
| Finish | Powder Coated |
| Brand | Era |
Minimum order quantity: 10 Unit
₹ 5800 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Rack Type | Gondola |
| Usage/Application | Departmental Stores |
| No. Of Shelves | 4 Shelves |
| Height (In Feet) | 5 Feet |
| Weight Tolerance Capacity | 100 Kg |
| Length (In Feet) | 3ft |
| Depth (In Inches) | 18inch |
| Material Thickness | 20gauge |
| Color | Black |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Brand | Era |
| Condition | New Only |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 4520 / Piece Get Latest Price
| No. Of Shelves | 4 Shelves |
| Height (In Feet) | 5 Feet |
| Rack Type | Gondola |
| Usage/Application | Departmental Stores |
| Weight Tolerance Capacity | 100 Kg |
| Material | Mild Steel |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Country of Origin | Made in India |
Supermarket display racks are structures used to display products in a retail store. They come in different sizes, shapes, and materials, and are designed to maximize the available retail space and enhance the visual appeal of products. The most common types of supermarket display racks include:
Gondola Racks: These are the most popular and versatile type of display racks in supermarkets. They are freestanding units with adjustable shelves that can be used to display various products, from food items to household goods.
End Cap Racks: These are display racks that are placed at the end of aisles to draw customers' attention to particular products. They are used to showcase new products, promotions, or seasonal items.
Wall Racks: These racks are attached to the wall and are used to display products that are best showcased vertically, such as wines, books, or magazines.
Island Racks: These racks are placed in the center of the supermarket and are used to display products that customers tend to look for, such as snacks or beverages.
Pegboard Racks: These racks have pegs that can be used to hang products such as small toys, tools, or accessories.
Supermarket display racks are crucial to the success of any retail store as they help to organize products, increase product visibility, and ultimately, boost sales.
₹ 6210 / Unit Get Latest Price
| No. Of Shelves | 5 Shelves |
| Height (In Feet) | 7 Feet |
| Rack Type | Wall Mounted |
| Usage/Application | Departmental Stores |
| Weight Tolerance Capacity | 150 Kg |
| Material | Mild Steel |
| Surface Finish | Paint Coated |
| Brand | Era |
| Country of Origin | Made in India |
Supermarket display racks are structures used to display products in a retail store. They come in different sizes, shapes, and materials, and are designed to maximize the available retail space and enhance the visual appeal of products. The most common types of supermarket display racks include:
Gondola Racks: These are the most popular and versatile type of display racks in supermarkets. They are freestanding units with adjustable shelves that can be used to display various products, from food items to household goods.
End Cap Racks: These are display racks that are placed at the end of aisles to draw customers' attention to particular products. They are used to showcase new products, promotions, or seasonal items.
Wall Racks: These racks are attached to the wall and are used to display products that are best showcased vertically, such as wines, books, or magazines.
Island Racks: These racks are placed in the center of the supermarket and are used to display products that customers tend to look for, such as snacks or beverages.
Pegboard Racks: These racks have pegs that can be used to hang products such as small toys, tools, or accessories.
Supermarket display racks are crucial to the success of any retail store as they help to organize products, increase product visibility, and ultimately, boost sales.
₹ 4510 / Unit Get Latest Price
| No. Of Shelves | 4 Shelves |
| Height (In Feet) | 5 Feet |
| Rack Type | End Unit |
| Usage/Application | Supermarket |
| Weight Tolerance Capacity | 100 Kg |
| Material | Mild Steel |
| Width | 3 Feet |
Supermarket display racks are structures used to display products in a retail store. They come in different sizes, shapes, and materials, and are designed to maximize the available retail space and enhance the visual appeal of products. The most common types of supermarket display racks include:
Gondola Racks: These are the most popular and versatile type of display racks in supermarkets. They are freestanding units with adjustable shelves that can be used to display various products, from food items to household goods.
End Cap Racks: These are display racks that are placed at the end of aisles to draw customers' attention to particular products. They are used to showcase new products, promotions, or seasonal items.
Wall Racks: These racks are attached to the wall and are used to display products that are best showcased vertically, such as wines, books, or magazines.
Island Racks: These racks are placed in the center of the supermarket and are used to display products that customers tend to look for, such as snacks or beverages.
Pegboard Racks: These racks have pegs that can be used to hang products such as small toys, tools, or accessories.
Supermarket display racks are crucial to the success of any retail store as they help to organize products, increase product visibility, and ultimately, boost sales.
₹ 5210 / Piece Get Latest Price
| No. Of Shelves | 4 Shelves |
| Height (In Feet) | 5 Feet |
| Rack Type | Wall Mounted |
| Usage/Application | Departmental Stores |
| Weight Tolerance Capacity | 100 Kg |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Era |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
Supermarket display racks are structures used to display products in a retail store. They come in different sizes, shapes, and materials, and are designed to maximize the available retail space and enhance the visual appeal of products. The most common types of supermarket display racks include:
Gondola Racks: These are the most popular and versatile type of display racks in supermarkets. They are freestanding units with adjustable shelves that can be used to display various products, from food items to household goods.
End Cap Racks: These are display racks that are placed at the end of aisles to draw customers' attention to particular products. They are used to showcase new products, promotions, or seasonal items.
Wall Racks: These racks are attached to the wall and are used to display products that are best showcased vertically, such as wines, books, or magazines.
Island Racks: These racks are placed in the center of the supermarket and are used to display products that customers tend to look for, such as snacks or beverages.
Pegboard Racks: These racks have pegs that can be used to hang products such as small toys, tools, or accessories.
Supermarket display racks are crucial to the success of any retail store as they help to organize products, increase product visibility, and ultimately, boost sales.
₹ 4600 / Piece Get Latest Price
| Rack Type | Wall Mounted |
| Height (In Feet) | 5 Feet |
| No. Of Shelves | 2 Shelves |
| Usage/Application | Departmental Stores |
| Weight Tolerance Capacity | 50 Kg |
| Material | Mild Steel |
₹ 4520 / Piece Get Latest Price
| Height (In Feet) | 6 Feet |
| No. of Shelves | 6 Shelves |
| Usage/Application | Shoes and Chappal |
| Material | MS |
| Weight Tolerance Capacity | 30 kg/Shelf |
| Surface Finish | Color Coated |
| Brand | Era |
| Warranty | 3 Year |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 05 Piece
Supermarket display racks are structures used to display products in a retail store. They come in different sizes, shapes, and materials, and are designed to maximize the available retail space and enhance the visual appeal of products. The most common types of supermarket display racks include:
Gondola Racks: These are the most popular and versatile type of display racks in supermarkets. They are freestanding units with adjustable shelves that can be used to display various products, from food items to household goods.
End Cap Racks: These are display racks that are placed at the end of aisles to draw customers' attention to particular products. They are used to showcase new products, promotions, or seasonal items.
Wall Racks: These racks are attached to the wall and are used to display products that are best showcased vertically, such as wines, books, or magazines.
Island Racks: These racks are placed in the center of the supermarket and are used to display products that customers tend to look for, such as snacks or beverages.
Pegboard Racks: These racks have pegs that can be used to hang products such as small toys, tools, or accessories.
Supermarket display racks are crucial to the success of any retail store as they help to organize products, increase product visibility, and ultimately, boost sales.
₹ 4910 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Rack Type | Wall Mounted |
| Usage/Application | Supermarket |
| No. Of Shelves | 5 Shelves |
| Height (In Feet) | 6 Feet |
| Weight Tolerance Capacity | 100 Kg |
| Brand | Era |
| Country of Origin | Made in India |
Supermarket display racks are structures used to display products in a retail store. They come in different sizes, shapes, and materials, and are designed to maximize the available retail space and enhance the visual appeal of products. The most common types of supermarket display racks include:
Gondola Racks: These are the most popular and versatile type of display racks in supermarkets. They are freestanding units with adjustable shelves that can be used to display various products, from food items to household goods.
End Cap Racks: These are display racks that are placed at the end of aisles to draw customers' attention to particular products. They are used to showcase new products, promotions, or seasonal items.
Wall Racks: These racks are attached to the wall and are used to display products that are best showcased vertically, such as wines, books, or magazines.
Island Racks: These racks are placed in the center of the supermarket and are used to display products that customers tend to look for, such as snacks or beverages.
Pegboard Racks: These racks have pegs that can be used to hang products such as small toys, tools, or accessories.
Supermarket display racks are crucial to the success of any retail store as they help to organize products, increase product visibility, and ultimately, boost sales.
Humera (CEO)
Era Display Solution
Ground Floor, B-10, Sector-8, Noida - 201301, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India