Our product range includes a wide range of mild steel supermarket racks, ms wall channel rack, slotted angle storage rack, ms display rack, ms display racks and ms free standing display unit.
₹ 6010 / Piece Get Latest Price
| Rack Type | Gondola |
| Height | 5 ft (1500 mm) |
| Material | Mild Steel |
| Height (In Feet) | 5.5 Feet |
| Length | 3 ft (900 mm) |
| Usage/Application | Departmental Stores |
| No. Of Shelves | 4 Shelves |
| Load Capacity per Shelf | Upto 80 kg |
| Weight Tolerance Capacity | 250 Kg |
| Base Shelf Depth | 18 in (450 mm) |
| Shelf Material | MS (Mild Steel) |
| Back Panel Type | Plain Back Panel |
| Material Thickness | 20 Gauge |
| Finish | Powder Coated |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 3000 / unit Get Latest Price
| Rack Type | Wall Mounted |
| Height (In Feet) | 8 Feet |
| No. Of Shelves | 6 Shelves |
| Usage/Application | Supermarket |
| Capacity | 300 kg/shelf |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Era |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Height | 7 |
| Product Type | Angle Frame |
| Usage/Application | Warehouse |
| Length | 900mm |
| Depth | 450mm |
| Material | Mild Steel (MS) |
| Size | 3 |
| Finish | Powder Coated |
| Brand | Space Planners |
| Color | Grey |
| Assembly Type | Bolted |
| Load Per Layer | 50 Kg |
| Number of Shelves | 5 |
| Load Capacity per Shelf | 200 kg |
| Layers Per Rack | 4 |
Minimum order quantity: 15 Piece
₹ 4810 / Piece Get Latest Price
| Rack Type | Free Standing Unit |
| No. Of Shelves | 5 Shelves |
| Height | 7 ft (2100 mm) |
| Height (In Feet) | 7 Feet |
| Length | 3 ft (900 mm) |
| Number of Shelves | 6 |
| Load Capacity per Shelf | Upto 80 kg |
| Weight Tolerance Capacity | 150 Kg |
| Base Shelf Depth | 18 in (450 mm) |
| Material | Metal |
| Usage/Application | Shops |
| Shelf Material | MS (Mild Steel) |
| Back Panel Type | Plain Back Panel |
| Finish | Powder Coated |
| Brand | Era |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 5010 / Piece Get Latest Price
| Rack Type | Movable Unit |
| No. Of Shelves | 7 Shelves |
| Height | 8 ft (2400 mm) |
| Material | Mild Steel (MS) |
| Height (In Feet) | 8 Feet |
| Length | 3 ft (900 mm) |
| Usage/Application | Departmental Stores |
| Number of Shelves | 7 |
| Load Capacity per Shelf | Upto 80 kg |
| Weight Tolerance Capacity | 250 Kg |
| Base Shelf Depth | 18 in (450 mm) |
| Shelf Material | MS (Mild Steel) |
| Back Panel Type | Plain Back Panel |
| Finish | Powder Coated |
| Brand | ERA |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 5110 / Piece Get Latest Price
| Height (In Feet) | 6 Feet |
| No. Of Shelves | 4 Shelves |
| Rack Type | Free Standing Unit |
| Weight Tolerance Capacity | 100 Kg |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Supermarket |
| Brand | ERA |
Minimum order quantity: 10 Piece
Humera (CEO)
Era Display Solution
Ground Floor, B-10, Sector-8, Noida - 201301, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India