Our product range includes a wide range of ms retail display racks, retail display shelves, supermarket single sided display rack, wall mounted super market rack, retail display rack and supermarket racks.
₹ 3610 / Piece Get Latest Price
| Rack Type | Freestanding Unit |
| Material | Mild Steel (MS) |
| Height (In Feet) | 6 Feet |
| No. Of Shelves | 6 Shelves |
| Usage/Application | Retail Store |
| Height | 2100 mm (7 ft) |
| Length | 900 mm (3 ft) |
| Number of Shelves | 6 Shelves |
| Weight Tolerance Capacity | 100 Kg |
| Shelf Depth | 450 mm (18 in) |
| Back Panel Type | Plain Panel |
| Finish | Powder Coated |
| Load Capacity per Shelf | Heavy Duty |
| Brand | Era display solution |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 4420 / Unit Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Supermarket |
| Rack Type | Free Standing Unit |
| No. Of Shelves | 6 Shelves |
| Height (In Feet) | 7 Feet |
| Weight Tolerance Capacity | 100 Kg |
| Brand | Era |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Unit
₹ 4410 / Piece Get Latest Price
| Rack Type | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| No. Of Shelves | 4 Shelves |
| Load Capacity Per Layer | 100 kg |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 5210 / Piece Get Latest Price
| Height (In Feet) | 7 Feet |
| No. Of Shelves | 6 Shelves |
| Usage/Application | Supermarket |
| Weight Tolerance Capacity | 150 Kg |
| Material | Mild Steel |
| Rack Type | Free Standing Unit |
grocery gondola shelving is the most significant piece of shop equipment, not because most products are displayed on the gondola shelves, but because it is used to create the overall store layout by forming the shelving aisles.
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Height (In Feet) | 7 Feet |
| No. Of Shelves | 6 Shelves |
| Usage/Application | Departmental Stores |
| Rack Type | Free Standing Unit |
| Weight Tolerance Capacity | 100 Kg |
| Dimensions (L x W x H) | 7x3x18in |
| Load Capacity Per Shelf | 100kg |
| Load Capacity per layer | 100kg |
| Height Available | 8ft |
| Length (In Feet) | 3ft |
| Max Frame Rate | 5000 |
| Depth (In Inches) | 18inch |
| Material Thickness | 20g |
| Color | blue |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Brand | ERA |
| Condition | New Only |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 15 Piece
₹ 5600 / Piece Get Latest Price
| Rack Type | End Cap Unit |
| No. Of Shelves | 5 Shelves |
| Height | 6 ft (1800 mm) |
| Height (In Feet) | 6 Feet |
| Material | Mild Steel |
| Length | 3 ft (900 mm) |
| Usage/Application | Departmental Stores |
| Weight Tolerance Capacity | 100 Kg |
| Load Capacity Per Layer | 80kg |
| Length (In Feet) | 3feet |
| Depth (In Inches) | 18inch |
| Brand | ERA |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Piece
Humera (CEO)
Era Display Solution
Ground Floor, B-10, Sector-8, Noida - 201301, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India