Our product range includes a wide range of ms double sided center display rack, supermarket double sided display rack, metal display rack and double sided center display rack.
₹ 7000 / Piece Get Latest Price
| Length | 900 mm (3 ft) |
| No. Of Shelves | 5 Shelves |
| Rack Type | Free Standing Unit |
| Height | 1800 mm (6 ft) |
| Height (In Feet) | 6 Feet |
| Load Capacity per Shelf | 80 kg |
| Usage/Application | Supermarket |
| Number of Shelves (per side) | 5 Shelves |
| Base Shelf Depth | 450 mm (18 inch) |
| Weight Tolerance Capacity | 250 Kg |
| Back Panel Type | Plain Panel |
| Material | Mild Steel |
| Load Capacity Per Layer | 100 kg |
| Finish | Powder Coated |
| Colour | Off-White |
| Upright/Pole Type | T-Upright |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
Brand Name: ERA Display Solution
Product Category: Retail / Supermarket / Garments Display Racks
Application: Supermarkets, retail stores, boutiques, showrooms, warehouses
Material
High-quality mild steel / stainless steel
Heavy-duty construction for long-term use
Center rack 6x3 with 10 shelf add on unit
shelf size 18' 15'15'12'12' both side
Finish
Powder-coated
Design
Modern, space-saving, and modular design
Adjustable shelves or hanging bars (as applicable)
Smooth edges for safety and easy handling
Size
Standard sizes available
Custom dimensions as per client requirement
Load Capacity
60 to 70 kg per shelf
Color Options
Black, white, grey, ivory
Custom colors available on request
Installation
Easy to assemble and dismantle
Low maintenance
Mobility (Optional)
Usage
Ideal for organized and attractive product display
Enhances visibility and improves store layout efficiency
₹ 4100 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Height (In Feet) | 6 Feet |
| No. Of Shelves | 6 Shelves |
| Usage/Application | Supermarket |
| Rack Type | Gondola |
| Weight Tolerance Capacity | 100 Kg |
| Brand | Era |
| Country of Origin | Made in India |
1. Luxurious appearance, elegant color, firm structure and various specifications.
2. Supermarket shelves are single and double-sided shelves can be combined with each other, single-sided shelves can be combined with corners, double-sided can be combined with semi-circles; layer spacing can be adjusted freely, looks noble and generous.
3. Integration with the modern store environment, creating a new concept of business.
4. Made of high quality durable materials including Cold-rolled Steel and the surface are treated by epoxy resin electrostatic spray and anti-rust coating which has strong anti-corrosion effects and endure many years of use.
5. Easy to install, any choice of multiple hangers. The column and the base are welded together, which increases the shelf insurance factor, prevents the shelf from grading under the heavy state, and eliminates the hidden dangers of the store.
₹ 4650 / Piece Get Latest Price
| Material | Metal |
| Usage/Application | showroom display |
| Color | Grey |
| Height | 3 Feet |
| Size | 7x3 |
| No. Of Shelves | 06 |
| Storage Details | Open Storage |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Warranty | 2 Year |
| Weight Tolerance Capacity | 100 Kg |
Minimum order quantity: 15 Piece
₹ 4620 / Piece Get Latest Price
| Height (In Feet) | 7 Feet |
| No. Of Shelves | 4 Shelves |
| Storage Capacity | 100 Kg |
| Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
Humera (CEO)
Era Display Solution
Ground Floor, B-10, Sector-8, Noida - 201301, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India